Dotacje 2024/2025

Wymiana okien to jeden z kluczowych kroków w procesie termomodernizacji, który znacząco zmniejsza straty energii w budynkach, a jednocześnie podnosi komfort życia mieszkańców. Jednak to przedsięwzięcie, choć opłacalne w długim okresie, bywa kosztowne. Na szczęście, program "Czyste Powietrze" umożliwia uzyskanie dofinansowania na prace związane z wymianą okien, drzwi i inne działania modernizacyjne. Celem programu "Czyste Powietrze" jest poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych źródeł ciepła i niskiej efektywności energetycznej budynków. Budżet programu wynosi aż 103 miliardy złotych, a wnioski można składać do 31 grudnia 2027 roku. Wydatkowanie środków finansowych potrwa do 30 września 2029 roku.

Główne działania w ramach programu obejmują wymianę starych, nie ekologicznych źródeł ciepła na nowoczesne, a także termomodernizację budynków, w tym docieplenie i wymianę okien, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej.

Program Priorytetowy Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych w tym wymianę okien i drzwi. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.

Beneficjentami programu Czyste Powietrze można określić właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą,


Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Program "Ciepłe Mieszkanie" nie dofinansowuje wyłącznie wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Wymiana stolarki możliwa jest pod warunkiem demontażu wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. "kopciuchów") służących do ogrzewania lokalu oraz zakupu i montażu efektywnego źródła ciepła w tym lokalu.

Ulga termomodernizacyjna jest ulgą podatkową, dzięki której możesz odliczyć wydatki na remont swojego domu. Pamiętaj, że możesz to zrobić tylko do 30 kwietnia! W ramach ulgi na termomodernizację przysługuje limit odliczenia - 53 tys. zł, ale może to być również aż 106 tys. zł. W jakim przypadku? Jak rozliczyć ulgę termomodernizacyjną? Co można odliczyć?

Ulga termomodernizacyjna jest ulgą podatkową, która daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania (od dochodu w PIT albo od przychodu w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych) wydatków poniesionych na realizację tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Efektem tego odliczenia jest zmniejszenie dochodu lub przychodu podlegającego opodatkowaniu, a w konsekwencji mniejszy podatek do zapłaty.

Aby dołączyć do wymienionych programów należy wejść na stronę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. www.https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/potrzebujesz-finansowego-wsparcia-na-termomodernizacje-budynku lub kliknij poniżej.